Wydział Prawa i Administracji na 26. Festiwalu Nauki w Warszawie

W tym roku Festiwal Nauki w Warszawie odbędzie się w dniach 16-25 września, a lekcje dla zorganizowanych grup szkolnych 26-30 września. Jak co roku, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego również bierze udział w tym przedsięwzięciu, a na uczniów czeka wiele zajęć, poruszających zagadnienia z różnych gałęzi prawa.

Aby umożliwić szkole udział w Festiwalu Nauki należy skorzystać z systemu zapisów na lekcje. Więcej szczegółów na temat zapisów można znaleźc na stronie Festiwalu.

Zajęcia dla szkół podstawowych (klasy 7-8):

• "Prawa pacjenta, czyli przychodzi baba do lekarza" (warsztaty) — 26 września 2022 r., godz. 11:00-12:00, sala 2.8 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Agnieszka Gutkowska, Katarzyna Sabiłło, Jakub Cugier
    Opis: Prawa pacjenta wymagają szczególnych uregulowań, uzupełniających w swoisty sposób prawa człowieka. Ich celem jest ochrona autonomii pacjenta oraz gwarancja domagania się warunków realizacji tych praw. Uczniowie, w miarę możliwości, proszeni są o posiadanie telefonów.
  • "Jak to jest być uchodźcą, dobrze? – Uchodźcy w Polsce" (wykład) — 26 września 2022 r., godz. 10:30-11:30, sala 1.3 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Mateusz Fedeńczuk, Oleksandra Kniazhevska
    Opis: W trakcie godzinnej lekcji uczniowie zapoznają się z aktualnym zagadnieniem, jakim jest sytuacja uchodźców w Polsce. Zajęcia koncentrują się nad społecznym aspektem uchodźctwa. Zastanowimy się nad problemami i barierami, jakie napotykają uchodźcy w innym kraju. Na początku wspólnie zastanowimy się, kim jest uchodźca. Następnie uczniowie, w grupach, wykonują kilka ćwiczeń.
  • "Szukając schronienia. Kim są uchodźcy?" (dyskusja, warsztaty) — 27 września 2022 r., godz. 10:00-11:30, sala 1.2 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Zuzanna Ganczewska, Wiktoria Saracyn, Alicja Szostak
    Opis: W trakcie lekcji uczniowie będą mogli dowiedzieć się kim są uchodźcy i na czym polega ochrona międzynarodowa (w szczególności – komu można jej udzielić), a także jak wygląda procedura uchodźcza.
  • "Prawo do azylu prawem człowieka" (warsztaty) — 28 września 2022 r., godz. 10:00-10:45, sala 1.2 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Kaja Stelmaszewska, Julia Sochacka
    Opis: Spotkanie, przeznaczone dla uczniów klas 7-8, będzie poświęcone prawom człowieka, a w szczególności prawu do azylu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, co to znaczy być uchodźcą oraz jaka jest definicja prawna uchodźcy.

Zajęcia dla szkół średnich:

• "Od przestępstwa do ukarania, czyli podstawy prawa karnego" (warsztaty) — 26 września 2022 r., godz. 12:30-13:45, sala 1.2 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Klaudia Szrajber, Weronika Zagórska
    Opis: Lekcja opiera się na przedstawieniu podstaw prawa karnego, ze szczególnym uwzględnieniem form popełnienia przestępstwa, oraz wykazaniu różnic pomiędzy zbrodnią a występkiem. Uczniowie powinni przynieśc ze sobą telefony komórkowe.
  • "Prawo administracyjne do grobowej deski" (wykład, warsztaty) — 26 września 2022 r., godz. 10:30-11:45, sala 1.4 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Agnieszka Gutkowska, Weronika Zagórska, Klaudia Szrajber
    Opis: Podczas zajęć uczniowie będą mogli zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa cmentarnego. Uczniowie powinni mieć ze sobą na zajęciach długopisy.
  • "Z rodziną najlepiej na zdjęciach" (warsztaty) — 26 września 2022 r., godz. 10:00-11:15, sala 1.2 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Magdalena Stanik, Jakub Księżak
    Opis: Warsztaty przybliżą uczniom tematykę prawa rodzinnego, zakresem pokrywając część dotyczącą małżeństwa i relacji rodzinnych. Zajęcia będą prowadzone w formie sprzyjającej zdobywaniu wiedzy.
  • "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?"(warsztaty) — 26 września 2022 r., godz. 12:00-13:15, sala 1.3 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Magdalena Stanik, Jakub Księżak
    Opis: : Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób uregulowane zostały zadania i cele instytucji jaką jest policja oraz jakie działania podejmowane są przez funkcjonariuszy, a także jakie są podstawowe granice uprawnień policjanta w kontakcie z obywatelem. Ponadto, uczniowie zyskają wiedzę dotyczącą granic wieku w odniesieniu do odpowiedzialności karnej, a także wyjątków dotyczących tych granic.
  • "Jak naprawić nieudane zakupy, czyli prawo ochrony konsumentów" (gra edukacyjna, wykład, warsztaty) — 27 września 2022 r., godz. 10:00-11:00, sala 1.3 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Małgorzata Dziewanowska, Mateusz Pawlak, Mateusz Zagórowski
    Opis: Zajęcia mają przybliżyć uczestnikom instytucje prawa ochrony konsumentów jak np. prawo odstąpienia od umowy. Oprócz teorii uczestnicy będą mieli okazję przećwiczyć ich znajomość na przykładach
  • "Co tam w trawie piszczy? Podstawy prawa prasowego" (warsztaty) — 28 września 2022 r., godz. 11:00-12:00, sala 1.3 Collegium Iuridicum II
    Prowadzący: dr Agnieszka Gutkowska, Katarzyna Sabiłło, Jakub Cugier
    Opis: Prawo prasowe jest regulacją dotyczącą jednego z podstawowych praw człowieka – wolności prasy. Celem ustawodawcy było zapewnienie skutecznych i rozsądnych gwarancji dla korzystania z tej wolności. Uczniowie, w miarę możliwości, proszeni są o posiadanie telefonów.