Samorząd terytorialny i polityka regionalna I st.

Od  1 września 2019 r. kierunek prowadzony jest w ramach Wydziału Prawa i Administracji. Studia stacjonarne I stopnia na kierunku „Samorząd terytorialny i polityka regionalna” mają charakter interdyscyplinarny - obejmują przede wszystkim przedmioty z zakresu dwóch dyscyplin nauk społecznych: nauk prawnych oraz nauk o polityce i administracji.  Program studiów obejmuje jednak także podstawy wiedzy ekonomicznej i socjologicznej. W trakcie studiów studenci poznają mechanizmy funkcjonowania struktur administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej, organów i instytucji Unii Europejskiej, jak również przesłanki i mechanizmy procesów rozwojowych w układzie terytorialnym (lokalnym i regionalnym). Poznają także prawne i praktyczne uwarunkowania procesów programowania i realizacji planów i strategii rozwojowych, w tym pozyskiwania środków finansowych na rozwój lokalny i regionalny ze źródeł krajowych i zagranicznych. Uzyskują szeroką wiedzę z zakresu zasad organizacji i funkcjonowania administracji publicznej oraz jej otoczenia instytucjonalnego. Unikalną cechą studiów jest połączenie nabywania wiedzy i umiejętności w zakresie przedmiotów prawniczych, administracyjnych, politologicznych, ekonomicznych, socjologicznych, oraz umiejętności z zakresu zarządzania. W szczególności studenci uzyskują niezbędną dla wykonywania zawodu wiedzę z zakresu mikro- i makroekonomii, statystyki i demografii, socjologii (wraz z metodyką prowadzenia badań społecznych), prawa ustrojowego, ze szczególnym uwzględnieniem ustroju samorządu terytorialnego, prawa cywilnego, zwłaszcza prawa umów (wraz z zastosowaniami tego prawa w funkcjonowaniu administracji), ogólnego prawa administracyjnego oraz postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego, publicznego prawa gospodarczego oraz prawa finansowego, nauki o administracji, polityki społecznej oraz zarządzania w administracji. Studenci odbywają także praktyki, przede wszystkim w urzędach administracji publicznej, w wymiarze 160 godzin.

ORIENTACYJNA LICZBA MIEJSC

CZAS TRWANIA

JĘZYK     WYKŁADOWY

POZIOM KSZTAŁCENIA

FORMA STUDIOWANIA

60 3 lata polski studia I stopnia (licencjackie) studia stacjonarne

Cel kształcenia

Celem kształcenia na studiach I stopnia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności uwzględniających najnowsze osiągnięcia nauk administracyjno-prawnych i politologicznych, w tym zagadnienia e-Government, good governance oraz podstawy ekonomicznej analizy prawa. Absolwent uzyskuje szeroką wiedzę z zakresu nauk prawnych i społecznych, zwłaszcza nauk z zakresu administracji i politologii, oraz podstawową wiedzę ekonomiczną. Celem studiów jest ponadto nabycie umiejętności dotyczących warsztatu badawczego, który musi być stosowany podczas pisania pracy licencjackiej (w tym: gromadzenia, pod opieką promotora, literatury przedmiotu, źródeł i aktów prawnych oraz ich analizy). Studentowi przekazywane są także zasady etyczne i prawne związane z respektowaniem własności intelektualnej. Podczas studiów I stopnia student opanowuje język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz uczy się posługiwania językiem specjalistycznym z zakresu administracji, prawa i ekonomii, w stopniu koniecznym do wykonywania zawodu. Zajęcia w formie ćwiczeń lub warsztatów prowadzone są z podziałem na grupy obejmujące nie więcej niż kilkanaście osób. Zajęcia prowadzone są w budynkach zlokalizowanych w Kampusie Głównym UW.

Absolwent

Absolwent potrafi wykorzystywać wiedzę w pracy zawodowej, z zachowaniem zasad etycznych. Jest przygotowany do pracy w różnych jednostkach administracji publicznej – przede wszystkim samorządowej (zarówno gminnej i powiatowej, jak i wojewódzkiej), ale także rządowej, a zwłaszcza w urzędach obsługujących poszczególne organy administracji. Absolwenci mogą także znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie gospodarki komunalnej, organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych oraz w przedsiębiorstwach specjalizujących się we współpracy albo świadczących rozmaite usługi na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Absolwenci są przygotowani do sprawnego posługiwania się dostępnymi środkami informacji, narzędziami i technikami poznawanymi w ramach prowadzonych przedmiotów, a także do samodzielnego doskonalenia i uzupełniania nabytej wiedzy i umiejętności. Mogą kształcić się dalej na studiach magisterskich (drugiego stopnia) na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna, jak również na innych kierunkach pokrewnych, przede wszystkim z zakresu prawa, administracji, politologii i ekonomii, następnie zaś – na odpowiednich studiach doktoranckich.