27. Festiwal Nauki w Warszawie

Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.

Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.

Nasz Wydział od wielu lat organizuje wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki.

W tym roku odbywają się lekcje dla klas szkół średnich:

• 25.09.2023, 12:00-14:15, dr hab. Ewa Gmurzyńska oraz Studenci Kliniki Mediacji na Wydziale Prawa i Administracji UW, sala 1.2 - warsztaty pt. Paweł i Gaweł w jednym stali domku.... Rozwiązywanie sporów w mediacji i w sądzie;

• 26.09.2023, 13:00-14:00, dr Anna Zientara, sala 1.2 - wykład pt. Ochrona zwierząt przed cierpieniem w polskim prawie;

• 27.09.2023, 9:00-10:00 i 10:30-11:30, dr Agnieszka Gutkowska oraz studentki Natalia Kuziemka i Magdalena Białkowska, sala 1.2 - warsztaty pt. Świat zza krat, czyli o podstawach prawa penitencjarnego;

• 27.09.2023, 11:00-12:00, dr Katarzyna Syroka-Marczewska, studentka Marta Karol, we współpracy z Kołem Naukowym Ochrony Zdrowia Psychicznego - Prawo do zdrowia psychicznego, sala 1.3 - wykład pt. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i poznaj prawne aspekty tajemnicy psychiatrycznej;

• 27.09.2023, 13:00-14:00, dr Katarzyna Syroka-Marczewska, sala 1.3 - warsztaty pt. Prawo karne w filmach i w serialach.

Odbywają się również inne wydarzenia, dostępne dla wszystkich zainteresowanych:

• 26.09.2023, 17:00-18:30, dr Maria Supera-Markowska, sala 1.2 - wykład pt. Porozmawiajmy o podatkach – co nowego słychać w prawie podatkowym?;

• 27.09.2023, 19:00-22:00, prof. UW dr Beryl ter Haar, dr Barbara Godlewska-Bujok, dr Marta Otto, dr Gabriela Gospodarek, mgr Ernestyna Pachała-Szymczyk, sala A2 - pokaz filmowy połączony z dyskusją pt. Movie-debate night: The future of work. (Chętnych prosimy o wypełnienie formularza.)

Szczegółowy program Festiwalu, a także dane partnerów i organizatorów, można znaleźć na stronie: