Dr hab. Maciej M. Sokołowski jednym z najbardziej wpływowych naukowców na świecie

Dr hab. Maciej M. Sokołowski z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA UW znalazł się w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists 2023 opracowanym przez Uniwersytet Stanforda oraz wydawnictwo Elsevier. W zestawieniu wyróżniono najbardziej wpływowych naukowców na świecie, bazując na dorobku naukowym (uwzględniającym całą karierę naukową) oraz liczbie cytowań publikacji.

Dorobek naukowy uczonych z bazy Scopus jest oceniany według indeksu bibliometrycznego z uwzględnieniem takich kryteriów jak indeks Hirscha (h-index), liczba cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), Impact Factor, miejsce i rola na liście autorów.

Warto podkreślić, że dr hab. Maciej M. Sokołowski uplasował się na 96. pozycji w kategorii "prawo" spośród 14 164 autorów z całego świata, co stawia go w ścisłej czołówce naukowców w tej dziedzinie.

Dr hab. Maciej M. Sokołowski jest adiunktem w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, mającym bogate doświadczenie we współpracy międzynarodowej, m.in. jako visiting professor, visiting research fellow, czy specially apointed associate professor na wiodących uczelniach japońskich: Uniwersytecie Tokijskim, Uniwersytecie Meiji, czy Uniwersytecie Keio. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie prawa energetycznego, polityki klimatycznej oraz sprawiedliwej transformacji. W trakcie swojej kariery opracował blisko sto publikacji dotyczących prawa publicznego oraz polityki klimatyczno-energetycznej, w tym trzy monografie na temat regulacji w energetyce oraz redagował trzy prace zbiorowe dotyczące smart cities. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, otrzymując m.in. nagrodę Prezesa Rady Ministrów za najlepsza rozprawę habilitacyjną, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, stypendium rządu Szwecji, czy też stypendium rządu Szwajcarii.