Drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwycięzcą Foreign Direct Investment International Arbitration Moot

Drużyna reprezentująca Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w prestiżowym Foreign Direct Investment International Arbitration Moot! FDI Moot to jeden z największych na świecie międzynarodowych konkursów polegających na symulacji pracy nad sprawą (tzw. moot court) i najbardziej prestiżowy konkurs z dziedziny arbitrażu inwestycyjnego o zasięgu globalnym. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Londynie na King's College London.

Drużyna WPiA UW w składzie (w porządku alfabetycznym): Jan Bałdyga, Przemysław Bednarski, Karolina Iskierka, Julia Jeleńska, Aleksandra Kozerska, Agnieszka Starczewska, Krzysztof Walczyk - zajęła 1. miejsce, pokonując ponad 100 drużyn reprezentujących najlepsze uniwersytety z całego świata. Ponadto, dwoje mówców reprezentujących drużynę UW w rundach ustnych uzyskało zaszczytne nagrody indywidualne. Julia Jeleńska uznana została za Najlepszego Mówcę Konkursu oraz Najlepszego Mówcy Rundy Finałowej, z kolei Jan Bałdyga uznany został za 3. Najlepszego Mówcę Konkursu.

Konkurs organizowany jest od 2008 roku. Studenci prawa uczestniczą w symulacji postępowania arbitrażowego pomiędzy inwestorem a państwem przyjmującym inwestycje. W tym roku kazus konkursowy dotyczył powództwa inwestora zagranicznego o odszkodowanie za naruszenie standardu pełnej ochrony i bezpieczeństwa poprzez zniszczenie plantacji podczas wojny domowej. W kazusie poruszane było m.in. zagadnienie odpowiedzialności państwa za zniszczenia dokonane w wyniku konfliktu zbrojnego i możliwość dochodzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia z tego tytułu.

Opiekunem drużyny jest dr Rafał Morek z Katedry Prawa Cywilnego Porównawczego. Drużyna została przygotowana do konkursu przez Trenerów – absolwentów Wydziału i byłych uczestników poprzednich edycji konkursu: mec. Monikę Diehl, mec. Martynę Darczuk, mec. Michała Koeniga oraz mec. Wojciecha Giemzę. Od strony organizacyjnej uczestników wspierała prof. Ewa Gmurzyńska, która kieruje działalnością Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów WPIA UW.