Na łamach czasopisma wydawanego przez George Washington University Journal of Illiberalism Studies ukazał się artykuł, którego autorem jest dr Adam Ploszka
Dr Adam Ploszka analizuje w nim czy w warunkach tzw. konstytucjonalizmu nieliberalnego funkcjonującego na Węgrzech i w Polsce doszło do obniżenia poziomu ochrony praw socjalnych podobnie jak miało to miejsce w przypadku obniżenia poziomu ochrony gwarancji praw i wolności osobistych i politycznych. Dr Ploszka argumentuje w swoim tekście, że konstytucyjna ochrona praw socjalnych w Polsce, pomimo szeregu transferów socjalnych, nie została wzmocniona. W rzeczywistości, na skutek osłabienia niezależności Trybunału Konstytucyjnego doszło do obniżenia poziomu tej ochrony. Na Węgrzech zaś doszło do zdecydowanego obniżenia poziomu konstytucyjnej ochrony praw socjalnych co wynika z przyjęcia w 2011 nowej konstytucji, jak i późniejszych zmian w niej, połączonych z erozją niezależności Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuł ten stanowi efekt realizowanego na naszym wydziale projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu pt. Prawa socjalne w konstytucjonalizmie państw Europy Środkowej i Wschodniej.