Profesor dr hab. Piotr Hofmański został wybrany na Prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Społeczność Wydziału Prawa i Administracji UW gratuluje prof. drowi hab. Piotrowi Hofmańskiemu wyboru na Prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze na lata 2021-2024. Profesor Hofmański jest pierwszym polskim sędzią w historii zasiadającym w Trybunale.

Profesor Hofmański był sędzią Sądu Najwyższego orzekającym w Izbie Karnej w latach 1996-2015. W latach 1999-2015 pełnił funkcję Rzecznika Prasowego SN. Profesor Piotr Hofmański studia prawnicze ukończył w 1978 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1981 r. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie postępowania karnego (rozprawa habilitacyjna na temat samodzielności jurysdykcyjnej sądu karnego, Uniwersytet Śląski, Katowice 1990). Decyzją Prezydenta RP w 1997 r. otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. W latach 1991-2002 kierował Zakładem Prawa Karnego na Uniwersytecie w Białymstoku, a w latach 2003-2015 był Kierownikiem Katedry Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.