Solidarni w odbudowie - wsparcie dla zalanego miasta Głuchołazy

"(...) dopóki wielkie słowo albo idea pozostają słowem lub ideą, mniej są one warte niż po przekształceniu się w czyn."
Leon Petrażycki, O pobudkach postępowania...

Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, prof. ucz. dr hab. Sławomir Żółtek, zachęca do włączenia się w zbiórkę na rzecz miasta i gminy Głuchołazy (województwo opolskie), które jako jedno z pierwszych ucierpiało podczas ostatnich powodzi, dewastujących południowo-zachodnie rejony naszego kraju.

Fala powodziowa w niedzielę 15 września br. zerwała mosty łączące dwie części miasta. Tymczasowa przerwana zostanie skonstruowana przez wojska, jednakże odbudowa stałego mostu oraz odbudowa zalanej infrastruktury publicznej jest wyzwaniem, którego lokalna społeczność sama nie udźwignie. Woda wdarła do się historycznego centrum miasta, zalała budynki komunalne, uszkodziła drogi oraz zniszczyła wodociągi. Lista szkód jest jeszcze bardziej dramatyczna, gdy uwzględni się perspektywę całej gminy - wiele okolicznych wsi, takich jak Bodzanów, zostało całkowicie odciętych od komunikacji drogowej.

Głuchołazy to miasto rodzinne dra Marcina Romanowicza z Katedry Filozofii Prawa i Nauki o Państwie WPiA UW. Skala zniszczeń w mieście i okolicach jest zatrważająca, a potrzeby mieszkańców wciąż rosną. Każdy gest solidarności ma ogromne znaczenie, dlatego zachęcamy całą społeczność akademicką Wydziału do zaangażowania się w akcję pomocową i do przekazania wsparcia finansowego dla Głuchołaz. Wierzymy, że to 800-letnie miasteczko, ulokowane w pięknym, ale jak pokazują siły przyrody, też wymagającym krajobrazie Gór Opawskich, ze wsparciem osób dobrej woli zostanie odbudowane i otrzyma nowy blask.

Zbiórka prowadzona jest przez władze samorządowe Głuchołaz. Darowizny można przekazywać bezpośrednio na konto utworzone w tym celu, tj.:

Darowizny.jpeg

Gmina Głuchołazy