Ukazała się nowa monografia pod redakcją dr hab. Tomasza Kamińskiego i prof. dr hab. Karola Karskiego
Nakładem prestiżowego wydawnictwa Routledge, w styczniu bieżącego roku, ukazała się obszerna monografia pod redakcją dr hab. Tomasza Kamińskiego i prof. dr hab. Karola Karskiego, zatytułowana: „40 Years of the United Nations Convention on the Law of the Sea. Assessment and Prospects”.
Monografia omawia współczesne wyzwania związane z międzynarodowym prawem morza, będącym dziedziną prawa międzynarodowego, która w dużej mierze została skodyfikowana w szeroko przyjętej konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.
Monografia stanowi efekt prac międzynarodowego zespołu badawczego składającego się z ponad trzydziestu uznanych ekspertów i praktyków zajmujących się zagadnieniami morskimi, a dzięki interdyscyplinarnemu podejściu łączy analizę prawną z perspektywą właściwą naukom o bezpieczeństwie.
Konwencja o prawie morza weszła w życie w 1994 roku, a Polska jest jej stroną od 1998 roku. Ten stosunkowo długi okres od wyłożenia konwencji do podpisu, w połączeniu z 30 letnim stażem jej stosowania, pozwala autorom na próbę oceny trafności rozwiązań ujętych w jej postanowieniach oraz pokuszenie się o wskazanie wyzwań rysujących na drodze dalszego stosowania konwencji. Autorzy podejmują rozważania dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy postanowieniami konwencji a prawem zwyczajowym oraz omawiają kluczowe aspekty prawa morza, dotyczące między innymi: delimitacji obszarów morskich, bezpieczeństwa morskiego, ochrony środowiska, jurysdykcji trybunałów międzynarodowych i sądów krajowych, czy też wpływu postępu technologicznego na rozwój tej dyscypliny prawa międzynarodowego. Książka odnosi się również do wyzwań z zakresu prawa morza wynikających z konfliktu na Ukrainie i globalnego wpływu pandemii COVID-19.
Wśród autorów, oprócz redaktorów monografii, znaleźli się również badacze związani z naszym Wydziałem i szerzej Uniwersytetem Warszawskim: prof. dr hab. Stanisław Pawlak, dr hab. Katarzyna Myszona – Kostrzewa, prof. UW, dr hab. Aleksander Gubrynowicz, dr Vita Czepek, dr Oktawian Kuc i dr Rafał Szewczyk.
Monografia stanowi cenne źródło wiedzy zarówno dla badaczy, praktyków i decydentów politycznych, jak i dla studentów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w zakresie międzynarodowego prawa morza.
Publikacja dostępna jest także w otwartym dostępie (Open Access) pod adresem: https://www.taylorfrancis.com.