Ukazała się publikacja mgra Marka Kaczmarczyka pt. „Constitutional Challenges to the Universal Basic Income in Illiberal Democracies”, w książce "Political Participation and Universal Basic Income – 'Narratives' of the Future".

W tekście pt. "Constitutional Challenges to the Universal Basic Income in Illiberal Democracies" autor próbuję odpowiedzieć na pytanie, czy UBI może być postrzegany w nieliberalnych demokracjach jako instrumentalne narzędzie zachowania poparcia politycznego w celu potwierdzenia populistycznego porządku władzy. Z perspektywy konstytucyjnej ukazuje UBI jako wyraz sprawiedliwości społecznej i podatkowej, a tym samym jako ciężar publiczny. Konieczność zaakceptowania tego obciążenia jest analizowana w świetle natury nieliberalnych demokracji.

Link do artykułu: https://www.academia.edu/Constitutional_Challenges_to_the_Universal_Basic_Income...