XI Zjazd Młodych Teoretyków i Filozofów Prawa

Katedra Filozofii Prawa i Nauki o Państwie zaprasza na XI Zjazd Młodych Teoretyków i Filozofów Prawa „Biorąc prawa podmiotowe poważnie”, który odbędzie się w dniach od 7 do 10 września 2023 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach (Korzecko 1C, 26-060 Chęciny).

Program Zjazdu

SESJA PLENARNA

Tematyka tegorocznego Zjazdu jest inspirowana zbiegiem jubileuszy wydarzeń ważnych dla podstawowych praw podmiotowych. W 2023 r. obchodzimy 450. rocznicę uchwalania aktu konfederacji warszawskiej (1573 r.) - pierwszego na świecie dokumentu gwarantującego równość religijną obywateli; 75-lecie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, od której rozpoczęło się budowanie współczesnego systemu praw człowieka, oraz 10. rocznicę śmierci Ronalda Dworkina. Dlatego tytuł tegorocznego Zjazdu nawiązuje do opublikowanej w 1977 r. książki „Taking Rights Seriously”.

W trakcie obrad XI Zjazdu Młodych Teoretyków i Filozofów Prawa podjęte zostanie zatem zagadnienie praw podmiotowych i ich znaczenia we współczesnych społeczeństwach, zwłaszcza w obliczu takich zjawisk jak inflacja praw człowieka, kryzys demokracji konstytucyjnych czy populizm. Celem konferencji będzie przemyślenie na nowo praw podmiotowych w obliczu szybko zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Jesteśmy przekonani, że wymiana myśli na teoretyczno-filozoficznym poziomie w przedmiocie tej fundamentalnej dla teorii i praktyki prawa kategorii zaowocuje doniosłymi wnioskami dla całej nauki prawa.

Serdecznie zapraszamy młodych teoretyków i filozofów prawa do zgłaszania czynnego udziału w Zjeździe i zgłoszenie wystąpień w następujących obszarach tematycznych:

1. teoretycznoprawne koncepcje praw podmiotowych – od ujęć klasycznych po wyzwania przyszłości;
  2. prawa podmiotowe wobec wyzwań tworzenia prawa;
  3. prawa podmiotowe wobec problemów wykładni i stosowania prawa;
  4. perspektywa realistyczna – prawa podmiotowe wobec przemian społecznych, ekonomicznych i politycznych;
  5. perspektywa aksjologiczna – prawa podmiotowe wobec wartości prawnych i pozaprawnych.

Ważne terminy:

31 lipca 2023 r.  – do tego dnia czekamy na zgłoszenia udziału czynnego lub biernego w Zjedzie, które należy nadesłać poprzez udostępniony poniżej formularz rejestracyjny.

14 sierpnia 2023 r. – do tego dnia należy uiścić opłatę konferencyjną, która wynosi 550 zł od osoby; uczestników posiadających statut studentów obowiązuje opłata obniżona w wysokości 450 zł od osoby. Dla dwojga studentów, którzy zgłoszą najbardziej interesujące abstrakty referatów przewidziane jest zwolnienie z opłaty konferencyjnej

Opłata obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie w czasie Zjazdu oraz transport z Kielc do ECEG UW w dniu 7 września 2023 r. i z powrotem w dniu 10 września 2023 r.

Wpłat prosimy dokonywać na rachunek:

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

22 1160 2202 00000000 6084 8799

Koniecznie z dopiskiem w tytule przelewu: Zjazd Młodych Teoretyków i Filozofów Prawa 2023

7 września 2023 r. – zakwaterowanie uczestników w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach

8-9 września 2023 r. - obrady Zjazdu (sesja plenarna, sesje równoległe), które zakończą się kolacją integracyjną; plan konferencji przewiduje opuszczenie ECEG UW w Chęcinach w godzinach przedpołudniowych 10 września 2023 r.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy: zjazdmlodych@wpia.uw.edu.p

FORMULARZ REJESTRACYJNY