Raport dr Katarzyny Syroki-Marczewskiej o wykroczeniach oraz przestępstwach w parkach narodowych w Polsce

Dr Katarzyna Syroka-Marczewska przeprowadziła badania prowadzone w ramach konkursu „Zielony Uniwersytet Warszawski” w działaniu IV.3.1. „Granty wewnętrzne Uniwersytetu Warszawskiego dla podniesienia potencjału badawczego pracowników” realizowanego w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Badania były prowadzone od września 2023 r. do czerwca 2024 r.

Stworzony przez dr Katarzynę Syrokę-Marczewską raport „Mariaż Diany i Temidy: wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku w parkach narodowych” zawiera tematy aktualne, obejmujące kwestie ekologii i prawa. Projekt jest interdyscyplinarny, co pozwala na wielopłaszczyznowe ujęcie wzmocnienia ochrony środowiska naturalnego oraz zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa. Jest on również podsumowaniem prowadzonych przez dr Katarzynę Syrokę-Marczewską badań w tym zakresie. Celami projektu były weryfikacja istniejącej sytuacji prawnej w zakresie prawnokarnej ochrony parków narodowych w Polsce, w szczególności pod kątem przestępstw oraz wykroczeń; identyfikacja potrzeb funkcjonariuszy/funkcjonariuszek Straży Parku na terenie parków narodowych w Polsce w zakresie popełnianych przestępstw i wykroczeń, a także poszukiwanie optymalnego modelu ochrony prawnej przyrody na terenie parków narodowych w Polsce.

Raport