Konferencja podsumowująca dotychczasowe uczestnictwo w Sojuszu Uniwersytetów Europejskich 4EU+

10 października odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasowy udział Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych polskich uniwersytetów w sojuszach europejskich w ramach projektów realizowanych w programach UE Erasmus+ oraz Horyzont 2020.

Uniwersytet Warszawski jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów znalazł się w gronie 17 konsorcjów, które w czerwcu 2019 roku otrzymały grant w pierwszym pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „Uniwersytety Europejskie”, finansowanym z programu Erasmus+.

Współpraca edukacyjna pomiędzy uczelniami partnerskimi 4EU+ będzie kontynuowana w kolejnych latach z wykorzystaniem środków przyznanych Sojuszowi z Programu Erasmus+ w ramach projektu: One Comprehensive European Research University (1CORE). Współpraca w zakresie budowania długofalowej strategii w zakresie badań naukowych i innowacji będzie rozwijana zaś w ramach projektu pn.: Transforming ReseArch & INnovation agendas and support in 4EU+, realizowanego przez Sojusz 4EU+ w programie Horyzont 2020 (od 2020 roku). Oprócz Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Mediolanie oraz Uniwersytetu Sorbońskiego w jego realizacji będzie uczestniczyć również Uniwersytet Genewski, który 1 sierpnia br. dołączył do pozostałych sześciu europejskich uczelni badawczych tworzących Sojusz 4EU+.

Podczas spotkania na UW zaprezentowane zostaną dotychczasowe działania edukacyjne i badawcze, a także inne wspólne inicjatywy mające na celu pogłębienie i zacieśnienie współpracy pomiędzy członkami Sojuszu 4EU+ oraz wymiany doświadczeń między polskimi członkami Uniwersytetów Europejskich. Jednym z zaprezentowanych działań będzie interdyscyplinarny kurs „Urban Regulations and Political Memory: Towards Understanding Spatio-Temporal Aspects of Urban Development”, współorganizowany przez Wydział Prawa i Administracji UW. Projekt przedstawi dr Karolina Wojciechowska z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA UW.

W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele innych sojuszy Uniwersytetów Europejskich, reprezentanci środowiska naukowego w Polsce, w tym m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, pełniącej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Konferencja odbędzie się 10 października w godz. 10.00–15.00 w auli Starego BUW-u na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Program wydarzenia