Odbyła się konferencja naukowa "Ochrona danych osobowych w świetle aktu o sztucznej inteligencji i innych aktów wdrażających europejską strategię danych"

W czwartek 27 czerwca 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Konferencja Naukowa pt. Ochrona danych osobowych w świetle aktu o sztucznej inteligencji i innych aktów wdrażających europejską strategię danych, która została zorganizowana we współpracy z Prezesem UODO.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na bardzo aktualną tematykę. Głównymi tematami konferencji były cztery regulacje prawne: Akt o sztucznej inteligencji, Akt w sprawie zarządzania danymi, Akt o usługach cyfrowych i Akt w sprawie danych. Przedstawiciele środowiska akademickiego, UODO, UKE, UOKiK oraz reprezentanci Komisji Europejskiej i środowisk prawniczych wskazali, jakie wyzwania stoją przed ochroną danych osobowych i prywatności stawiane przez akty prawne, które zostały przyjęte na podstawie europejskiej strategii w zakresie danych.

Prezes UODO Mirosław Wróblewski, podczas swojego wystąpienia, podkreślił, że autonomia informacyjna jest jednym z najpoważniejszych praw podstawowych i nie powinna ona zaniknąć na tle różnych regulacji. Celem nowych regulacji jest stworzenie wewnętrznego rynku danych osobowych, natomiast ilość udostępnianych danych ma wpływać na innowacyjność, konkurencyjność oraz wzrost gospodarczy. Według zaproszonych ekspertów tworzenie takiej przestrzeni powinno odbywać się zgodnie z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych i praw człowieka.

Ze względu na duże zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji eksperci zdecydowali się omówić kwestię ochrony danych osobowej i wykorzystywaniem ich przez sztuczną inteligencję. Podczas jednej z dyskusji, zauważono, że aby zachować standard ochrony, uwzględniony w unijnych regulacjach, istotne jest opracowanie odpowiednich rozwiązań dla stworzenia modelu szybkiej oraz efektywnej wymiany informacji. Natomiast po panelu o modelu kontroli sądowej działalności organów nadzorczych, eksperci dyskutowali o różnych możliwościach dopuszczenia szerszego rodzaju kontroli przez sądy.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia dzięki uprzejmości UODO.