Publikacja pracowników Katedry Prawa Konstytucyjnego w książce "Political Participation and Universal Basic Income – 'Narratives' of the Future"

Ukazała się publikacja przygotowana wspólnie przez pracowników Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UW: prof. dr. hab. Marka Zubika, dr. hab. Jana Podkowika, dr. Roberta Rybskiego, mgr. Konrada Rydla, pt.: Basic Income and Constitutionalism. Will Our Constitutions Bring Us UBIin the Foreseeable Future?, w książce Politische Partizipation und bedingungsloses Grundeinkommen – ‚Narrative‘ der Zukunft / Political Participation and Universal Basic Income – ‘Narratives’ of the Future, Leon Hartmann, Sebastian Kaufmann, Bernhard Neumärker, Andreas Urs Sommer (Eds.), Berlin 2024.

Celem artykułu jest zbadanie, czy istnieją uniwersalne, konstytucyjne podstawy dla tej stosunkowo nowej instytucji polityki społecznej w demokracjach konstytucyjnych. Autorzy mają nadzieję, że uda im się nie tylko wyjaśnić i opisać konstytucyjne przesłanki uzasadniające wprowadzenie dochodu podstawowego, ale być może uda się zrekonstruować te, które wymagałyby wprowadzenia dochodu podstawowego w określonych sytuacjach społeczno-ekonomicznych. Z tych powodów konstytucjonalizm może w przyszłości rozpowszechnić koncepcję BDP i wymusić jej wprowadzenie.

Publikacja jest efektem badań pracowników Katedry Prawa Konstytucyjnego poświęconym konstytucyjnym aspektom dochodu podstawowego. Rozdział stanowi część monografii zbiorowej przygotowanej przez Freiburg Institute for Basic Income Studies (FRIBIS).

Link do artykułu: https://lnkd.in/dqHeXDY3