Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Studenci WPiA UW zwyciężyli w rundach krajowych konkursu Jessup

Drużyna studentów prawa Uniwersytetu Warszawskiego osiągnęła wielki sukces, zajmując w dniach 8-10 lutego 2024 r. I miejsce w krajowym finale konkursu The Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition i będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale w USA w Waszyngtonie w dniach 30 marca-6 kwietnia 2024 r.

Drużyna UW - w składzie: Justyna Mrowiec, Marcin Kuna, Kinga Pieszczoch i Hubert Witkowski, trenowana przez mgr Agnieszkę Starczewską i mgr Agnieszkę Wójcik, zakończyła rundy eliminacyjne z najlepszym rezultatem i zwyciężyła w finale rund krajowych, w którym zmierzyła się z zespołem Uniwersytetu Wrocławskiego. Rundy krajowe odbyły się w Łodzi. Opiekunem naukowym drużyny jest dr Zuzanna Kulińska-Kępa

Jessup Moot Court to największy oraz najstarszy konkurs typu „moot court” (symulacja rozprawy sądowej) symulujący rozprawę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, w tym jedyny z zakresu szerokiego prawa międzynarodowego publicznego który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich, obchodzący w tym roku 64. rocznicę powstania. Każdego roku w konkursie bierze udział około 700 drużyn z około 100 państw.

Warto podkreślić, że tegoroczne zwycięstwo UW w Jessupie było pierwszym takim osiągnięciem od 2016 r.

W tym roku kazus konkursowy porusza między innymi kwestie zobowiązań erga omnes partes i innych problemów jurysdykcyjnych, problem bezpaństwowości, w tym pozbawiania obywatelstwa powodującego bezpaństwowość, ochrony konsularnej oraz niezgodności postępowania państwa z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.