Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Tydzień Otwartego Dostępu PON

W dniach 19-25 października 2020 r. na całym świecie odbywa się Tydzień Otwartego Dostępu, którego celem jest promocja otwartych modeli komunikacji naukowej. Jako działająca na Uniwersytecie Warszawskim Platforma Otwartej Nauki co roku aktywnie angażujemy się w to wydarzenie, organizując warsztaty i szkolenia oraz przygotowując materiały informacyjne na temat otwartej nauki.

Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na temat największych w Polsce otwartych zasobów naukowych, zgromadzonych w wybranych serwisach Platformy Otwartej Nauki. 

Biblioteka Nauki zapewnia łatwy, trwały i bezpłatny dostęp do pełnych tekstów artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych wraz z ich metadanymi. Na platformie udostępniane są czasopisma ze wszystkich dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. Korzystanie z serwisu nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego oprogramowania. Artykuły udostępnione są jako pliki w formacie PDF. Aktualnie w zasobach Biblioteki Nauki znajduje się prawie 375 000 artykułów naukowych z 1 103 czasopism. Zasoby wciąż się powiększają – zarówno o nowe numery, jak i nowe tytuły czasopism.

Repozytorium CeON udostępnia deponowane przez badaczy materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie. Mogą z niego korzystać wszyscy polscy naukowcy, niezależnie od ich afiliacji instytucjonalnej i dziedziny nauki, którą reprezentują. Liczba prac udostępnionych w serwisie przekroczyła już 17 100. Zasoby repozytorium są dobrze widoczne w Internecie – zwłaszcza w wyszukiwarce Google Scholar – i dostępne dla serwisów indeksujących metadane, dzięki czemu mogą być częściej czytane i cytowane.

RepOD to repozytorium danych badawczych ogólnego przeznaczenia – mogą z niego korzystać wszyscy polscy badacze zainteresowani deponowaniem i otwartym udostępnianiem danych badawczych. W repozytorium można też tworzyć kolekcje instytucjonalne. W połowie 2020 roku została uruchomiona nowa wersja repozytorium, oparta o oprogramowanie Dataverse.

W serwisie Otwórz Książkę gromadzone są cyfrowe wersje książek naukowych udostępnionych przez ich autorów lub/i wydawców. W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim publikacje niedostępne już na rynku w wersji drukowanej, poszukiwane ze względu na wartość naukową i edukacyjną. W serwisie znajduje się ponad 500 książek, wiele dostępnych jest na licencjach Creative Commons.

 

 

#wydarzenia