Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Waszyngtoński finał Philip C. Jessup International Law Moot Court

W dniach 30 marca - 6 kwietnia 2024, reprezentacja studentów WPIA w składzie: Marcin Kuna, Justyna Mrowiec, Kinga Pieszczoch i Hubert Witkowski wzięła udział w rundach międzynarodowych najstarszego i największego na świecie moot courtu na świecie - Philip C. Jessup International Law Moot Court. Szansa na udział w rundach międzynarodowych był nagrodą za wygranie rund krajowych, co UW nie udało się od 2016 roku, co tylko podkreśla rangę sukcesu.

Udział w rundach międzynarodowych był również ukoronowaniem 6-miesięcznej przygody z pracą nad fikcyjnym kazusem dotyczącym tematu powództwa na podstawie erga omnes partes, pozbawienia obywatelstwa obywateli za obrażenie głowy państwa, nieudzielenia dostępu do konsula, a także kwestii statusu rezolucji Rady Bezpieczeństwa w prawie międzynarodowym. 

Liczba uczestników rund międzynarodowych jest imponująca - w rozgrywkach starło się ponad 700 uczestników reprezentujących 150 uniwersytetów z niemal 100 różnych krajów. Nasza reprezentacja miała okazję zmierzyć się z drużynami z Uniwersytetów z Singaporu, Ugandy, Chile i Francji. Nasz zespół podlegał oceni międzynarodowego grona, rozgrywki studentów z UW sędziowane były między innymi przez osoby pochodzące z: USA, Ukrainy, Indii, Iraku, Kazachstanu, Kanady, Meksyku i Nigerii.

Mimo braku awansu do fazy pucharowej rozgrywek rund międzynarodowych, nasi studenci rozegrali bardzo wyrównane mecze, gdzie o wygranej często decydowały tzw. małe punkty, co potwierdza, że różnica pomiędzy awansującymi, a naszymi mistrzami krajowymi była bardzo mała. 

Rolę trenerek w konkursie pełniły: mgr Agnieszka Starczewska i mgr Agnieszka Wójcik, a opiekunką naukową była: dr Zuzanna Kulińska-Kępa.

Mamy nadzieję, że pomimo zakończenia tej edycji konkursu nasi studenci będą rozwijać swoje zainteresowania związane z prawem międzynarodowym publicznym!