Odpowiedzialność deliktowa hostprowiderów za treści generowane przez użytkowników

Kierownik: Anna Karwowska

Celem projektu „Odpowiedzialność deliktowa host-providerów za treści generowane przez użytkowników” jest analiza zakresu oraz skuteczności ochrony przyznanej host-providerom w prawie polskim i prawie Unii Europejskiej. Tematyka projektu jest ze względu na ogromny rozwój serwisów Web 2.0. Cechą charakterystyczną serwisów Web 2.0 jest to, że oferują użytkownikom nie tylko miejsce do przechowywania danych, ale również możliwość wpływania przez użytkowników na treść i kształt tych serwisów. Przechowywane dane są zmieniane przez samych użytkowników, co może prowadzić w efekcie do naruszania praw autorskich. Z tego powodu ustalenie zakresu odpowiedzialności host-providerów za treści pochodzące od użytkowników, jest obecnie jednym z najistotniejszych wyzwań w obszarze prawa Internetu. Dotychczas doktryna i judykatura europejska nie sformułowały jednolitego stanowiska co do zagadnienia odpowiedzialności deliktowej host-providerów za przechowywanie plików zawierających dane pochodzące od użytkowników. Problem dotyczy nie tylko interpretacji przepisów dyrektywy Unii Europejskiej o handlu elektronicznym oraz polskiej ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ale również zagadnienia tzw. odpowiedzialności host-providerów za pomocnictwo w udostępnianiu miejsca do przechowywania danych (contributory liability). Głównym powodem, dla którego chciałabym podjąć się zbadania tego tematu są funkcjonujące w literaturze i orzecznictwie rozbieżności oraz brak jednoznacznego stanowiska co do zakresu ochrony przyznanej host-providerom. Ponadto, dostrzegam kluczowe znaczenie problemu odpowiedzialności host-providerów dla rozwoju Internetu oraz swobody korzystania z Internetu przez użytkowników. W polskiej literaturze brakuje opracowania, które stanowiłoby analizę zakresu oraz skuteczności ochrony przyznanej hostproviderom w przepisach prawa polskiego, przy jednoczesnym odniesieniu się do uregulowania tej problematyki w prawie Unii Europejskiej i w prawie amerykańskim. Zbadanie zakresu przepisów oraz orzecznictwa dotyczącego odpowiedzialności hostproviderów przy uwzględnieniu warunków społeczno-ekonomicznych pozwoli na ocenę czy ochrona przyznana hostproviderom w prawie polskim i prawie Unii Europejskiej jest skuteczna. Z tego względu badania podstawowe w przedmiotowym zakresie posiadają bardzo innowacyjny charakter oraz są w pełni uzasadnione. Umożliwią one zdobycie nowej teoretycznej wiedzy o zakresie oraz skuteczności ochrony przyznanej hostproviderom w obecnie obowiązujących przepisach prawnych. Analiza zagadnienia pozwoli usystematyzować stan wiedzy, odpowiedzieć na pytanie o zakres odpowiedzialności oraz ocenić skuteczność przepisów.

Nr konkursu: 2015/17/N/HS5/00445
Data rozpoczęcia: 2016-03-17