Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

XXIII Konferencja Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

O konferencji

Dziekan WPiA UW, prof. dr hab. Tomasz Giaro zaprasza na XXIII Konferencję Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która odbędzie się 18 marca 2022 r. Tematem tegorocznej Konferencji będzie Prawo w epoce populizmu.

Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji w budynku Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4. Wystąpienia podczas paneli I, III, V oraz VI będą również transmitowane na żywo na platformie Youtube. 

Zobacz transmisję na żywo

Zarejestruj się


Program i cele naukowe konferencji

Celem naukowym XXIII Konferencji będzie wyjaśnienie związków populizmu z prawem, w szczególności zbadanie twierdzenia, że wzrost znaczenia populizmu bezpośrednio wpłynął (pozytywnie albo negatywnie) na system prawa oraz sytuację prawną jednostki i jej interesy. 

Problemy szczegółowe, do analizy których zaproszeni są referenci, są następujące:

Po pierwsze, co wskazuje na to, że dany polityk lub lider jest uważany za populistę? Po drugie, czy populiści po dojściu do władzy rzeczywiście chcą rozwiązać konkretne problemy ludu, tj. wszystkich pokrzywdzonych przez elity? Po trzecie, w jaki sposób zamierzają to zrobić? Po czwarte, jak zidentyfikować związek między wprowadzanymi przez populistów reformami (zmianami) a głoszonymi przez nich hasłami. Innymi słowy, czy istnieje coś takiego jak „program populistyczny”? Po piąte, czy populiści są skuteczni w realizacji głoszonych haseł? Po szóste, czy programy populistów oraz prowadzone przez nich działania wiążą się z konceptualizacją i implementacją jakiegoś nowego modelu stosunków gospodarczo-społecznych, który to model mógłby zostać potraktowany jako alternatywa dla obowiązującego obecnie modelu liberalnej gospodarki rynkowej.

Mamy nadzieję, że Konferencja przyczyni się do lepszego naukowego poznania populizmu i określenia jego wpływu na system prawny, w tym na prawa i interesy jednostki.

Zobacz program Konferencji

Poznaj tematykę Konferencji


Ważne daty

19 listopada 2021 r. – przyjmowanie tematów referatów
19 grudnia 2021 r. – przyjmowanie abstraktów (400-500 wyrazów)
10 stycznia 2022 r. – ogłoszenie programu konferencji
11 marca 2022 r. – przyjmowanie pisemnych wersji referatów
30 kwietnia 2022 r. – przesłanie ostatecznych, pisemnych wersji referatów do publikacji