28-29 października

W dniach 28-29 października 2022 r. grupa studentów Wydziału Prawa Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego w Kiszyniowie wzięła udział w wykładach na temat wpływu prawa UE na polskie prawo prywatne międzynarodowe. Zajęcia, które zainaugurowały kurs Szkoły Prawa Polskiego, administrowanej przez Centrum Badań nad Prawem Europy Wschodniej i Azji Centralnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (kierownik: dr J. Turłukowski), poprowadził prof. UW, dr hab. Mateusz Pilich. Prezentowane treści spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Prof. Mateusz Pilich z częścią słuchaczy Szkoły Prawa Polskiego oraz kadry naukowej po wykładach

23 stycznia

„Kompetencje rady nadzorczej spółki akcyjnej w prawie polskim i ukraińskim” - spotkanie z mgr Natalią Figun z Tarnopolskiego Uniwersytetu Państwowego

22 listopada

Międzynarodowa konferencja pt. "Armenia-Polska: historia i współczesność"

Przedstawiciele Centrum reprezentowali wraz z radcą Ambasady RP polską stronę na konferencji w Erywaniu. W imieniu Armenii występowali pracownicy Armeńskiej Akademii Nauk, Erywańskiego Uniwersytetu Państwowego, Administracji Premiera Armenii oraz Ministerstwa Obrony Armenii.

9 października

Międzynarodowe seminarium pt. "Kaukaz Południowy po 1991 r." dotyczące wybranych problemów z zakresu polityki, ustroju i bezpieczeństwa na Kaukazie Południowym po 1991 r. z udziałem doradcy Prezydenta Republiki Armenii prof. Rubena Safrostyana.

17-24 maja

Wizyta na Wydziale Prawa Południowego Uniwersytetu Federalnego w Rostowie nad Donem

Dzięki wspólnej historii WPiA UW współpracuje z Wydziałem Prawa Południowego Uniwersytetu Federalnego w Rostowie nad Donem (największej uczelni na południu Rosji). Rostowski Wydział Prawa swoje początki wiąże z ewakuacją kadry naukowej Wydziału Prawa UW do Rostowa nad Donem w 1915 r. kiedy to wojska niemieckie zajęły Warszawę.

W tym roku pracownicy Centrum i studenci uczestniczyli w obchodach Dnia Absolwenta Federalnego Południowego Uniwersytetu. Nasi przedstawiciele zwiedzili Uniwersytet, Sąd Obwodowy, Prokuraturę i Radę Miejską.

20 maja doktoranci i studenci wzięli udział w konferencji naukowej zorganizowanej przez miejscowy Wydział Prawa, w trakcie której razem z rosyjskimi studentami dyskutowali na temat istotnych zagadnień dotyczących polskiego i rosyjskiego systemu prawnego.

12 kwietnia

I Polsko-Białoruskie Forum Prawno Gospodarcze

Organizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Białorusi w RP oraz Białoruskim Uniwersytetem Państwowym w Mińsku.

Panel I: Prawo, ustrój i gospodarka – moderator Michał P. Sadłowski i Patryk Kalinowski

Uczestnicy: S.A. Bałaszenko (Wydział Prawa BUP), J.A. Gopka (Instytut Biznesu BUP), S.A. Kizima (Akademia Zarządzania przy Prezydencie RB), W. Pawłowskaja (Narodowe Centrum Ustawodawstwa i Badań nad Prawem RB), G.A. Wasilewicz (Wydział Prawa BUP), J. Turłukowski (WPiA UW).

Panel II: System bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej – moderator Witold Jurasz

Uczestnicy: M.E. Czesnowskij (Wydział Stosunków Międzynarodowych BUP), K. Kłysiński (OSW), A.W. Rusakowicz (Wydział Stosunków Międzynarodowych BUP), B. Tesławski (Eastbook).

1 kwietnia

Debata pt. „Aksamitna rewolucja w Armenii. Geneza istota i następstwa”, uczestnicy: Jerzy Marek Nowakowski, Michał Sadłowski, Marek Budzisz.

20 marca 2018

Spotkanie z prof. Maratem Alenowem z Wydziału Prawa Euroazjatyckiego Narodowego Uniwersytetu im. L. Gumilowa (Astana, Kazachstan). Temat: Kodyfikacja postępowania cywilnego na obszarze postradzieckim (Kodifikacyja grazdanskogo processualnogo zakonodatel’stva na post-sowetskom prostranstwe).

15 października

Debata pt. „Polscy samorządowcy a obszar poradziecki. Czy współpraca jest możliwa?”, uczestnicy: dr Patryk Wawrzyński, dr Mariusz Patey, Łukasz Skarżyński (Pułtuskie Forum Samorządowe), Mateusz Rojewski.

18 stycznia

Debata o nowej polityce repatriacyjnej RP, uczestnicy: Aleksandra Ślusarek (Prezes Związku Repatriantów RP), dr Robert Wyszyński (UW, Dyrektor dawnego Instytutu Kresowego), dr Jarosław Turłukowski (Kierownik Centrum).

14 marca

Debata poświęcona Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, uczestnicy: dr hab. Agnieszka Legucka (PISM) oraz mgr Michał Sadłowski (Współpracownik Centrum).

Spotkanie z ambasadorem Republiki Azerbejdżanu w Polsce p. Hasanem Hasanovem.

29 maja – 2 czerwca

Cykl wykładów: „The Civil Law of the Republic of Moldova: yesterday and today” („Гражданское право Республики Молдова: прошлое и настоящее”), prelegent: prof. Oleg Hałabudenko (Free International University of Moldova).

26 października

Wykład: „Republika Armenia. System konstytucyjny i polityczny”, prelegent: Armen Grigoryan (Rosyjsko-Armeński Uniwersytet Słowiański w Erywaniu).

28 listopada

Debata „Prawo podmiotów Federacji Rosyjskiej na przykładzie Republiki Tatarstanu”, uczestnicy: prof. Damir Walejew (dziekan wydziału prawa Kazańskiego Uniwersytetu Federalnego), dr. Iwan Korolew (Kazański Uniwersytet Federalny), dr. Jarosław Turłukowski (Kierownik Centrum).

6 grudnia

Wykład: „W poszukiwaniu trzeciej drogi? System gospodarczy Białorusi” , prelegent:  prawnik-praktyk Igor Szumski.

8 grudnia

Spotkanie z ambasadorem Republiki Armenii p. Edgarem Ghazaryanem.