Mikołaj Wolanin, student WPiA UW, został jednym z 50 najlepszych studentów na świecie

Spośród ponad 11 000 aplikacji Mikołaj Wolanin, student WPiA UW, został ogłoszony jednym z 50 najlepszych studentów na świecie. Listę 50 najlepszych studentów opublikowała Varkey Foundation, która jest, wraz z Chegg.org, organizatorem nagrody Global Student Prize — siostrzanej nagrody do Global Teacher Prize. To doroczna nagroda, która ma na celu wyłonić najlepszego studenta świata. Wcześniej jednak ogłaszane są listy najlepszych 50, a potem 10 studentów (to nastąpi na przełomie sierpnia i września). Na liście top 50 znalazł się Polak, student Wydziału Prawa i Administracji UW — Mikołaj Wolanin.

Mikołaj Wolanin jest autorem 14 publikacji naukowych, w tym 2 monografii (Prawa ucznia, a także Obowiązki ucznia wydane w 2021 r.), jak również ponad 30 referatów na konferencjach naukowych, w tym na 12 międzynarodowych. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odbywał też staże naukowe w Uniwersytecie w Weronie (Włochy) oraz Instytucie Komparatystycznego Prawa Publicznego i Prawa Międzynarodowego im. Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).

Pełni funkcję Prezesa Fundacji na rzecz Praw Ucznia oraz przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia. Jest reprezentantem Fundacji w Child Rights Connect w Genewie — organizacji stanowiącej merytoryczne zaplecze dla Komitetu Praw Dziecka ONZ, jak również członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy MEN.

W 2020 r. Mikołaj Wolanin był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju (tzw. dziecięcy Nobel). W 2023 r. zaś został jednym z laureatów nagrody głównej Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego.