Program PROM – krótkookresowa wymiana akademicka
Uniwersytet Warszawski otrzymał 1 531 000,00 PLN z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na realizację projektu w ramach programu „PROM – krótkookresowa wymiana akademicka". Kierownikiem projektu jest prof. ucz. dr hab. Piotr Grzebyk, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej. Wydział Prawa i Administracji UW będzie koordynatorem działań w ramach projektu
Program finansowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach środków europejskich z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).
Wysokość dofinansowania: 1 531 000,00 PLN
Okres realizacji projektu: październik 2024 - wrzesień 2025 r.
OGŁOSZENIE O NABORZE DO PROJEKTU - DLA UCZESTNIKÓW Z UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
OPEN CALL FOR FOREIGN PARTICIPANTS
Harmonogram form wsparcia dla uczestników projektu
Celem głównym projektu jest podniesie poziomu umiędzynarodowienia UW oraz poziomu rozwoju wielowymiarowej współpracy UW w obszarze kształcenia i badań z zagranicznymi partnerami. Dzięki projektowi, internacjonalizacja UW będzie dokonywać się przez doskonalenie kompetencji w zakresie kształcenia i prowadzenia badań naukowych - w sferze wiedzy, umiejętności, kompetencji społecznych/postaw studentów, kwalifikacji dydaktycznych, rozwoju naukowego pracowników naukowo-dydaktycznych oraz kompetencji i doświadczeń międzynarodowych kadry administracyjnej.
W ramach programu 100 osób otrzyma pełne finansowanie 14-dniowego wymiany zagranicznej. Wymiany będą miały przede wszystkim na celu rozwój kompetencji studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz pracowników administracyjnych. W projekcie weźmie udział 50 osób spoza Polski, które będą realizować swoje pobyty badawcze na Uniwersytecie Warszawskim, oraz 50 osób z UW, które skorzystają z finansowania krótkiego wyjazdu do wybranego ośrodka zagranicznego. Wyjazd może być zrealizowany w ośrodku naukowym znajdującym się na liście partnerów UW lub na liście 100 najlepszych uczelni według QS World University Ranking.
Założeniem zespołu kierującego projektem jest także to, aby krótkookresowe wymiany stypendialne sprzyjały wdrażaniu "innowacyjnych mobilności na UW" (realizacja nowatorskich projektów akademickich [frontier research], tworzeniu atrakcyjnych kierunków studiów międzynarodowych, wymianie praktyk dydaktycznych oraz administracyjnych, wnioskowaniu o wspólne granty, przygotowywaniu wspólnych publikacji w prestiżowych czasopismach/wydawnictwach), adresowanych do studentów, kadry badawczo-dydaktycznej oraz administracyjnej, które skutkować mogą realizacją nowatorskich projektów naukowych, tworzeniem atrakcyjnych kierunków studiów międzynarodowych, wymianą praktyk dydaktycznych oraz administracyjnych.
Rezultaty projektu przyczynią się do średnio- i długoterminowego umiędzynarodowienia Uniwersytetu Warszawskiego poprzez nabycie kompetencji przez studentów i pracowników z kraju i zagranicy, wzrost jakości kształcenia oraz liczby mobilności, a także przekształcenie relacji z zagranicznymi partnerami w strategiczne partnerstwa. Projekt umożliwi wzmocnienie doskonałości naukowej kadry, opracowanie innowacyjnych metod kształcenia, umocnienie pozycji UW jako ośrodka badawczego, promowanie mobilności jako elementu rozwoju zawodowego oraz udoskonalenie procedur współpracy międzynarodowej, w tym poprawę sprawności językowych kadry i promocję różnojęzyczności.
Środki na realizację programu PROM pochodzą z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie