Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski

Przewodniki

Pierwsza wizyta

Dokumentem upoważniającym do korzystania z Czytelni dla społeczności UW jest karta biblioteczna, czyli aktywowane w systemie bibliotecznym ELS, ELD, ELP.

Osoby spoza społeczności UW proszone są o założenie odpowiedniego konta w BUW. Wyjątkowo, osoby spoza Warszawy, mogą – jednorazowo - skorzystać z zasobów Biblioteki WPiA w Czytelni podstawie dokumentu tożsamości.

Po wejściu do czytelni czytelnik rejestruje swoją obecność w systemie komputerowym przy stanowisku bibliotekarza, zbliżając kartę do czytnika.

Do Czytelni zapraszamy bez okryć wierzchnich. Dopuszcza się wniesienie jednej sztuki bagażu do wymiaru 40 x 30 x 15 cm. Własne książki należy zgłosić przy wejściu bibliotekarzowi.


Internet

Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, w tym w Bibliotece WPiA, jest dostępna sieć Eduroam. Mogą z niej korzystać wszyscy studenci UW posiadający konta w USOSweb.

Aby korzystać z sieci Eduroam należy połączyć się z siecią eduroam (nie eduroam-open) i podać swoje dane do logowania:

login: @uw.edu.pl

hasło: hasło do USOSweb.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie projektu. Ze stroną można połączyć się na terenie objętym zasięgiem sieci po połączeniu z siecią eduroam-open.


Ksero, druk i skan

Biblioteka oferuje możliwość kserowania i skanowania zbiorów, oraz drukowania plików z komputerów dostępnych w czytelni.

Do drukowania i kserowania potrzebna jest karta magnetyczna, którą można kupić i doładować w automatach znajdujących się m.in. w Bibliotece WPiA (poziom -1), Collegium Iuridicum I (parter, przy wejściu) oraz w BUWie (przy Informatorium). Jej koszt to 3 zł i można jej używać w wielu bibliotekach uniwersyteckich. Pracownicy naukowi Wydziału mogą wyrobić specjalną kartę z miesięcznym bezpłatnym limitem stron druku i ksero – szczegółowe informacje dostępne są w Lektorium.

Cena 1 strony ksero wynosi 18 groszy, wydruku – 16 groszy, a skanowanie jest bezpłatne.

Wszystkie maszyny są samoobsługowe, i choć nie realizujemy zamówień na usługi reprograficzne, to zawsze służymy pomocą.


Wypożyczanie książek

Cały księgozbiór jest dostępny na miejscu dla wszystkich Użytkowników Biblioteki. Książki z Magazynu i Lektorium można zamówić do Czytelni wypełniając rewers.

Część zbiorów jest udostępniana na zewnątrz. Prawo do wypożyczeń mają członkowie społeczności UW.

Studenci UW mogą wypożyczać książki znajdujące się w księgozbiorze dydaktycznym – w katalogu, w polu lokalizacja opisane jako “Wydział Prawa. Dydaktyczny-WD” lub “Wydział Prawa. Dydaktyczny-Magazyn”. Na koncie można mieć  10 książek, wypożyczanych na okres 14 dni (Wydział Prawa. Dydaktyczny-WD) lub 30 dni (Wydział Prawa. Dydaktyczny-Magazyn). Limit książek nie łączy się z limitami w innych bibliotekach uniwersyteckich, ale zaległości na koncie czytelnika (przetrzymane książki, nieopłacone kary itp.) uniemożliwiają wypożyczanie i prolongowanie do czasu wyjaśnienia we właściwej bibliotece.

Za przetrzymanie książek pobierane są kary (od 1 października 2022 ; dla każdej książki przetrzymanej od tej daty) zgodnie z cennikiem obowiązującym w BUW, czyli 40 groszy za dzień za książkę.

Opłatę za przetrzymanie książek można uiścić (po zwrocie przetrzymanych książek) kartą lub Blikiem na miejscu w Bibliotece lub na konto:

Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
nr konta bankowego: 22 1160 2202 0000 0000 6084 8799

tytuł przelewu: "Opłata za przetrzymanie książek w bibliotece WPIA - nr katy bibliotecznej"

Usunięcie blokady z konta bibliotecznego w przypadku płatności przelewem nastąpi następnego dnia roboczego po przesłaniu potwierdzenia (na adres biblio@wpia.uw.edu.pllub po potwierdzeniu wpłaty przez pełnomocnika Kwestora na WPiA.


Wypożyczanie międzybiblioteczne

W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych możemy sprowadzić z innej biblioteki książkę, której nie ma w naszych zbiorach. Usługa jest realizowana na zamówienie pracowników i studentów naszego Wydziału. Sprowadzone książki udostępniamy na miejscu.

Uwaga: z niektórych warszawskich bibliotek można wypożyczyć książkę samodzielnie na podstawie naszego rewersu międzybibliotecznego.

Wypożyczenia międzybiblioteczne są realizowane w Lektorium.

W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych wysyłamy książki innym bibliotekom na 14 dni. Nie wysyłamy książek cieszących się w danym okresie dużym zainteresowaniem, np. lektur do bieżących egzaminów, zajęć oraz związanych z tematami prac dyplomowych studentów Wydziału.